Třešně

O lákavé chuti třešní a višní z vlastní zahrady

Co může být uspokojivějšího než ochutnat šťavnaté ovoce, které jsme si sami vypěstovali? Nic se nevyrovná chuťovému pocitu čerstvých třešní a višní, jejichž sladká nebo lehce nakyslá vůně se line vzd přečtěte si více »

tuji

Řízky tújí - cesta ke krásné a zdravé zahradě

Tuja se může vysazovat od května do září. Pokud chcete vytvořit zajímavou zahradu, jsou thuje ideálními rostlinami, protože jsou dlouhověké a nápadné. Typy thuyas Tuje lze zakoupit v mnoha různých d přečtěte si více »

jeřabiny

Strom jeřábu v zahradě

Korálová královna - jak se jeřábu často říká - je malý strom nebo keř s pravidelným habitem, světlou korunou a úzkými, ostře řezanými listy. Její charakteristické červené kulovité plody shromážděné v přečtěte si více »

 

Strom jeřábu v zahradě

Korálová královna - jak se jeřábu často říká - je malý strom nebo keř s pravidelným habitem, světlou korunou a úzkými, ostře řezanými listy. Její charakteristické červené kulovité plody shromážděné v kompaktních trsech jsou skutečným lákadlem a symbolem začínajícího podzimu.

Vlastnosti jeřábu

Jeřáb je půvabná, snadno pěstovatelná rostlina s mnoha dekorativními vlastnostmi a cennými vlastnostmi. Řízky oblíbených odrůd jeřabin nemají vysoké nároky na pěstování, snadno se odebírají a nevyžadují zvláštní péči. Díky svému hlubokému a robustnímu kořenovému systému jsou schopny růst a vyvíjet se na slunných i stinných stanovištích, v mírně kyselých, propustných půdách, a to i na píscích. Pouze mladé sazenice je třeba zalévat a hnojit, pokud se pěstují na chudých a suchých půdách.

Jedle jsou mimořádně odolné vůči mrazu, ale nejen to. Vykazují také odolnost vůči znečištění ovzduší, se kterým se v poslední době setkáváme stále častěji. Jediná údržba těchto rostlin se omezuje na prořezávání větví a vyřezávání zlomených a poškozených výhonů.

Sazenice jeřábu se vyplatí pěstovat také kvůli výjimečným léčivým vlastnostem plodů. Jsou nejen ozdobou zahrady a výbornou potravou pro ptáky, ale hodí se také k výrobě lahodných, aromatických a zdravých zavařenin - chutných džemů, marmelád, okurek, džemů a tinktur. Plody jeřábu obsahují mnoho cenných látek: vitaminy, pektin, třísloviny, antioxidanty a karoten. Všechny tyto látky mají příznivý vliv na náš organismus, a proto se https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Jerab/52 jeřabiny (po vhodném zpracování) vyplatí zařadit do každodenního jídelníčku.

Jeřabiny - oblíbené odrůdy

Jeřabiny, obecně známé jako jeřabiny, se vyrábějí v mnoha okrasných odrůdách. Mezi nejčastější v Polsku patří:

Rowan 'Fastigiata' s úzce sloupovitou korunou. Jedná se o pomalu rostoucí odrůdu, která dorůstá výšky 5-8 metrů a šířky 2,5 metru. Odrůda Fastigata se doporučuje do zahrad a městských prostor pro výsadbu v úzkých ulicích.

Rowan 'Pendula' s dlouhými stonky visícími k zemi. Tato odrůda dorůstá do výšky a šířky až 3 metrů. Má velmi dekorativní listy, které mění barvu ze světle zelené na žlutooranžovou, a plody sytě červené barvy, které vydrží až do ledna.

Jeřáb 'Burka' je kříženec aronie a jeřábu. Pro tuto odrůdu jsou charakteristické tmavě červené plody s intenzivní chutí, kterou milují ptáci. Burka vykazuje odolnost vůči mrazu, chorobám a škůdcům.

Sazenice jeřábu pro vaši zahradu

Jeřáb je jednou z nejkrásnějších polských rostlin. Pokud se chcete potěšit pohledem na její červené plody a podzimní barvy, objednejte si v obchodě Moravské sady sazenici vybrané odrůdy jeřábu. Najdete zde nejkvalitnější ovocné a okrasné rostliny, včetně jeřábu Edulis, Pendula, Burka nebo Fastigata.

Související články